West Berkshire Council

District Election 2015 - Thursday, 7th May, 2015

For further information, please contact:
Clare Ockwell - Electoral Services and Land Charges Manager
Tel: (01635) 519468 Email: clare.ockwell@westberks.gov.uk

Election summary for Wards
Wards Elected candidates Elected party or parties
Aldermaston Dominic Kevin Boeck Conservative Party
Basildon Alan Law Conservative Party
Birch Copse Anthony Robert Chadley Conservative Party
Anthony Nicolas Linden Conservative Party
Emma Louise Simone Webster Conservative Party
Bucklebury Graham Gerald Pask Conservative Party
Quentin Geoffrey Webb Conservative Party
Burghfield & Mortimer Carol Ingrid Jackson-Doerge Conservative Party
Ian Christopher Morrin Conservative Party
Calcot Peter Argyle Conservative Party
Manohar Gopal Conservative Party
Richard James Somner Conservative Party
Chieveley & Cold Ash Hilary Cole Conservative Party
Cold Ash Garth Whiteley Simpson Conservative Party
Compton Virginia Anne von Celsing Conservative Party
Downlands Clive Arthur Hooker Conservative Party
Falkland Howard Martin Bairstow Conservative Party
Adrian Arthur Walter Edwards Conservative Party
Hungerford & Kintbury Paul Owen Hewer Conservative Party
James Podger Conservative Party
Kintbury James William John Cole Conservative Party
Anthony Hamer Rennie Stansfeld Conservative Party
Lambourn Graham Jones Conservative Party
Gordon Lundie Conservative Party
Mortimer Graham Henry Bridgman Conservative Party
Mollie Enid Lock Liberal Democrats
Newbury Clay Hill Jeff Beck Conservative Party
David Goff Conservative Party
Newbury Greenham Jeremy Bartlett Conservative Party
Billy Drummond Liberal Democrats
Newbury Speen Paul Edgar Bryant Conservative Party
Marcus Robert Franks Conservative Party
Northcroft Jeanette Clifford Conservative Party
Lynne Doherty Conservative Party
Pangbourne Pamela Ann Bale Conservative Party
Purley on Thames Rick Jones Conservative Party
Tim Metcalfe Conservative Party
St Johns Mike Johnston Conservative Party
Anthony Corbett Pick Conservative Party
Sulhamstead Keith Leonard Druce Chopping Conservative Party
Thatcham Central Richard John Crumly Conservative Party
Marigold Mary Jaques Conservative Party
Thatcham Colthrop & Crookham Roger Eric Malcolm Croft Conservative Party
Rob Denton-Powell Conservative Party
Thatcham North East Lee Raymond James Dillon Liberal Democrats
Sheila Margaret Ellison Conservative Party
Thatcham West Steve Ardagh-Walter Conservative Party
Nick Goodes Conservative Party
Theale Alan Michael Macro Liberal Democrats
Victoria Dennis Charles Benneyworth Conservative Party
James Victor Fredrickson Conservative Party
Westwood Laszlo Ferenc Zverko Conservative Party